+420 732 603 723 , + 420 732 252 498
Transport klokanů
Klokani by se vždy měli převážet v pevných přepravkách správných rozměrů.
Hodně ochočené klokany je možné převážet v látkovém vaku, ale u těch neochočených to není dobrý nápad.
Vhodné rozměry přepravky pro klokany rudokrké jsou: 60cm výška, 60cm šířka a 80 cm délka.
Jak tedy dostat klokana bezpečně do přepravky?
Jsou dvě možnosti:
-
Odchytit klokana za kořen ocasu, jak je popsáno v kategorii odchyt a manipulace. Místo do vaku ho opatrně dát do přepravky.
-
Počkat až klokan vleze do přepravky sám.
Druhá možnost je určitě lepší. Zdá se vám to nemožné? Nejen, že to možné je, ale jsou i chovatelé, kteří klokany nikdy neodchytávají a zkrátka počkají až do přepravky vlezou sami. Opravdu to funguje, když dáte klokanům do výběhu, nebo do příbytku přepravku, tak oni jsou natolik zvědaví, že tam nakonec vlezou sami.
My to také takto děláme. Někdy to trvá trochu déle, než se k tomu klokan odhodlá, ale vyplatí se počkat, protože takto se dá stres z transportu významně snížit.
Je také možnost přepravku po nějakou dobu ve výběhu nechat aby si na ni klokani zvykli.
Důležitou součástí transportu klokanů je ujistit se, že před samotným přesunem je klokan zdraví. Pokud by měl například nějaké vnitřní parazity, mohlo by ho to v kombinaci se stresem z převozu ohrozit.
Proto je nezbytné 14 dní před samotným transportem sebrat bobky a zkontrolovat jestli klokan nemá vnitřní parazity.
Pokud nějaké má, tak je nezbytné přeléčit ho ještě před transportem!
Vypuštění klokana z přepravky v novém domově by vždy mělo být na nějakém volném prostoru, aby měl kolem sebe klokan hodně místa. Je to kvůli tomu, že když přepravku otevřete, tak většinou rychle vyrazí ven a uteče pryč, tak aby nehrozilo, že může do něčeho narazit.
V Austrálii nám poradili, že po transportu je dobré klokany sledovat. Když se začnou pást, tak to obvykle znamená, že se vše povedlo a transport dopadl dobře.
Po čtrnácti dnech na novém místě by měla znovu proběhnout kontrola na parazity.
Kdy klokany nepřevážet
Když máte podezdření, že něco není v pořádku. Může to být i zdánlivá maličkost. Například klokan se začne chovat jinak, například se drží stranou a není příliš aktivní.
Před převozem musíte mít jistotu, že je klokan zdraví. Pokud se vám něco nezdá, tak transport raději odložte. Stresem z přepravy se všechny zdravotní komplikace zhorší a pro klokana by to mohlo být nebezpečné.
Nikdy nepřevážet samici, která má mládě ve vaku! Když už začne neosrstěné mládě vykukovat ven z vaku, hrozí, že ho samice ze stresu vyhodí z vaku a v přepravce ho potom může ušlapat.
Samici lze převážet s mládětem až v době, kdy mládě definitivně opustí matčin vak. Vždy ale musí být mládě v samostatné přepravce. Nikdy ne dohromady v jedné přepravce s matkou!
Také je lepší převážet pouze mladá zvířata. Starší klokani mnohem hůře snášejí stres spojený s převozem a mohou se u nich snáze objevit zdravotní komplikace, než u těch mladších.
Sedace klokanů před transportem
Myslíme si, že v případech, kdy si člověk není jistý, že zvládne klokana odchytit bezpečně do přepravky to určitě má smysl. Samozřejmě každá sedace není bez rizika a pokud je zvíře zdravé, tak by se k ní mělo přistupovat co nejméně. Na druhou stranu špatná manipulace a špatně provedený odchyt jsou pro klokana také velice nebezpečné.
Sedaci by měl ale vždy provádět veterinář, který má zkušenosti se sedováním klokanů, protože je jen málo léků, které jsou pro klokany bezpečné.
Sice to znamená, že bude nutné zajistit výjezd veterináře, ale v mnoha případech by to zachránilo spousty klokaních životů.
Například u vysoké zvěře je sedace před transportem naprostou samozřejmostí a vysoká zvěř také patří do skupiny zvířat, která jsou velice náchylná na stres. I vysoká může trpět onemocněním Capture Myopathy. Z evropských druhů zvířat je právě vysoká zvěř klokanům nejvíce podobná. Otázkou tedy je jestli by i v případě klokanů, zejména těch hodně divokých nebylo lepší klokany sedovat vždy před každou přepravou.